Türk Kızılayı'nın T.C. Sağlık Bakanlığı ile beraber yürüttüğü TÜRKÖK Projesi ile ilgili yaptığı açıklama.

06:56 umit sezer 0 CommentsSevgili dostlar,

Öncelikle kök hüre donörü olmak için bize ulaştığınız ve isimlerinizi yazdırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir dayanışma hem Mahir hem de ilik bekleyen diğer hastalar için çok önemli bir umut ışığı olmuş durumda.

Ancak yürüttüğümüz kampanya beklemediğimiz derecede büyüdü ve Kızılay bizimle iletişime geçerek bilgilendirme yapmakta, numuneleri almakta, test etmekte, listelemekte ve sisteme işlemekte zorlandığını, Ocak ayına kadar toplu donör kampanyalarını gerçekleştiremeyeceğini açıkladı. Aşağıda bu açıklamayı okuyabilirsiniz. 
Bireysel donör olmak için ise henüz bir sorun olmadığı, en yakın ilgili Kızılay merkezinde donör olabileceğimiz söylendi.

Bu kampanya bütün ilik bekleyen hastalar için, özellikle de Türkiye'de bekleyenler için çok önemli ve umut verici bir hal aldı. Donör sayılarında Avrupa ülkelerine göre çok gerilerde olduğumuz gerçeğinden hareketle, sayıyı arttırmak özellikle Türkiye’de kök hücre bekleyen hastalar için büyük öneme sahip. Umarız Kızılay ve Sağlık Bakanlığı Ocak ayı itibariyle talepleri zamanında karşılayabilecek hale gelir.

Ocak ayından itibaren toplu kampanya yapmak isteyenler bizimle iletişime geçebilir.

Sevgilerimizle, Sadece20ml Ekibi

Türk Kızılayı

olarak 07.11.2013 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı ile TÜRKÖK Projesi kapsamında imzaladığımız işbirliği protokolü ile hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için gönüllü kök hücre bağışçı adaylarını bulmayı hedeflemiş bulunmaktayız.

İmzalanan bu protokol kapsamında yürütülen kazanım faaliyetleri için ülkemizin bağışçı potansiyeli göz önünde bulundurularak yıllık olarak hedefler belirlemekteyiz. Bakanlık ile yapılan görüşmeler sonucunda 2016 yılı için 80.000 bağışçıya ulaşmayı hedeflemiş bulunmaktayız.

Bu doğrultuda tarafınızdan gelecek talepleri 2016 yılı Ocak ayı itibari ile değerlendirerek, belirli zaman aralıkları ile oluşturacağımız program çerçevesinde gerçekleştirebileceğimizi belirtmek isterim. Bunun için kök hücre bağışı bilgilendirme eğitimi ve ekip taleplerini Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Kök Hücre Koordinasyon Merkezi ile paylaşırsanız söz konusu programı yapar ve hedeflediğimiz bilgilendirilmiş bağışçı profiline ulaşmak konusunda daha sistemli bir şekilde hareket etmiş oluruz.

Saygılarımızla.