Lösemi hastası Duygu Işık'ın kardeşi Gülay Dede

05:32 umit sezer 0 Comments


Lösemi hastası Duygu Işık'ın kardeşi Gülay Dede ablasına kök hücre bağışında bulunmuş hastalık ve donör olma sürecini bizlere anlatıyor.


ABLASINA HAYAT VERDİ
Türkiye’de yaklaşık bin hasta kendileri için uygun iliğin bulunmasını bekliyor. Bu hastaların 510’u çocuk, 464’ü de erişkin hasta. Bu hastalar için uygun kemik iliği için sistemden düzenli olarak tarama yapılıyor. Ancak uygun iliğin bulunması çok güç. Geçtiğimiz yıl ablası lösemiye yakalanan Gülay Dede, ilik naklinde bulunarak, Duygu Işık’ı hayata döndürdü. 20 yaşında üniversite öğrencisi olan Gülay Dede, nakil sürecini Gazete Kadıköy’e anlattı. “Ablam çok sağlıklı bir insandı ama geçtiğimiz yıl lösemi teşhisi konuldu. Gerekli testler yapıldıktan sonra çok şanslıyız ki ablam için uygun ilik bende bulundu. Ben de hiç düşünmeden gerekli işlemleri başlattım” diyen Dede,  ablasının şu an iyi olduğunu ve iyileşmeye başladığını belirtti.

Eylül ayının başında nakil işleminin gerçekleştiğini söyleyen Dede, “Benim iliğim ablam için yüzde yüz uyumlu çıktı. Düzenli olarak 5 gün boyunca kan verdim ve grip ya da başka bir hastalığa yakalanmamaya çalıştım. Nakil işleminden sonra sadece hafif bir yorgunluk hissettim onun dışından ciddi bir rahatsızlık yaşamadım. Nakil işlemi verici için hiçbir rahatsızlık yaratmıyor ama hasta için risk devam ediyor çünkü ilik nakli yapılsa bile hastanın vücudu kabul etmeyebiliyor” diye konuştu.

Gülay Dede, “Ablanın yerinde tanımadığın başka bir hasta olsaydı yine de bağışçı olur muydun” sorumuza: “Hiçbir kuşku duymadan nakil yapılmasını kabul ederdim. Düşünün ki biriyle karşılaşıyorsunuz ve bu insan hayatta kalma mücadelesi vererek, can çekişiyor. İlik nakli bekleyen hastaların durumu da buna benziyor. Bu sebeple ablamın yerinde bir başkası da olsa bağışçı olurdum” şeklinde cevap verdi.

Bağış yapmak isteyenlerin korkmaması gerektiğini hatırlatan Dede, “ Diğer hasta yakınlarını şimdi daha iyi anlıyorum. Bir hayat kurtarmak isteyen herkes lütfen bağışçı olsun” dedi. 

Kök hücre bağışçısı (donör) olmak için
en yakın ilgili Kızılay Kan Merkezi’ne giderek 20 ml (3 tüp) kan örneği verip kayıt olmanız birkaç dakikanızı alır. Bununla birlikte 40 kişiyi aşan talep oluşturulduğunda Kızılay'dan kurumunuza gezici ekibiyle gelmesi ve öncesinde konuyla ilgili seminer vermesi talep edilebilmektedir. Bunun için doğrudan Kızılay’ı arayabileceğiniz gibi, tarafıma ulaşarak, talebi bizim üzerimizden de iletebilirsiniz.

Nakil işlemi, verdiğiniz kan işlemden geçirilip Sağlık Bakanlığı veri tabanına aktarıldıktan sonra yapılacak taramalarda doku türünüz herhangi bir hastayla uyum sağladığı takdirde gerçekleştirilir. Eşleşme halinde hasta ve yakınlarına bilgi verilmeden önce bağışçının rızası alınır. Nakil için başvurulan yöntemler kamuoyunda sanıldığı gibi acı verici veya zahmetli değildir ve günümüzde kandan tıbbi bir cihaz yardımıyla kök hücrelerin toplanması yöntemi tercih edilmektedir.

Bir hasta için zaman çok kıymetli ve belki de yaşamak için sizlerden birisini bekliyor.
Kök hücre bağışçısı (donör) olarak siz de bir hayat kurtarabilirsiniz...

Duygu Özgür Işık