Donör Ol, Bir Hastaya Umut Ol!

02:45 umit sezer 0 Comments


Merhaba,

Bir süredir Akut Lösemi tedavisi gören arkadaşımız Mahir Sezer vesilesiyle Türkiye'de kök hücre nakli bekleyen yüzlerce hastanın olduğu, buna karşılık kök hücre donörü sayısının oldukça düşük olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Mahir’in ve diğer hastaların yaşama şansını artırmak amacıyla adını "Sadece 2 Dakika, Sadece 20 ml" koyduğumuz bir kampanya başlattık. Ülkemizde kök hücre bağışına ilişkin eksik ya da yanlış bilinenlere karşı farkındalık oluşmasına katkı sunmayı, bu önemli toplumsal soruna dikkat çekmeyi ve kısa süre içerisinde olabildiğince çok sayıda insana ulaşarak bağışçı sayısını artırmayı umut ediyoruz.

Kök hücre bağışçısı (donör) olmak için en yakın ilgili Kızılay Kan Merkezi’ne giderek 20 ml (3 tüp) kan örneği verip kayıt olmanız birkaç dakikanızı alır. Bununla birlikte 40 kişiyi aşan talep oluşturulduğunda Kızılay'dan kurumunuza gezici ekibiyle gelmesi ve öncesinde konuyla ilgili seminer vermesi talep edilebilmektedir. Bunun için doğrudan Kızılay’ı arayabileceğiniz gibi, tarafıma ulaşarak, talebi bizim üzerimizden de iletebilirsiniz.

Nakil işlemi, verdiğiniz kan işlemden geçirilip Sağlık Bakanlığı veri tabanına aktarıldıktan sonra yapılacak taramalarda doku türünüz herhangi bir hastayla uyum sağladığı takdirde gerçekleştirilir. Eşleşme halinde hasta ve yakınlarına bilgi verilmeden önce bağışçının rızası alınır. Nakil için başvurulan yöntemler kamuoyunda sanıldığı gibi acı verici veya zahmetli değildir ve günümüzde kandan tıbbi bir cihaz yardımıyla kök hücrelerin toplanması yöntemi tercih edilmektedir.

Bir hasta için zaman çok kıymetli ve belki de yaşamak için sizlerden birisini bekliyor.
Kök hücre bağışçısı (donör) olarak siz de bir hayat kurtarabilirsiniz...

Saygılarımla,

Mahir Sezer'in yakınları ve arkadaşları adına

Ümit Sezer

Kök Hücre Donörü Olmak İçin  Kan Örneği Verebileceğiniz Kurumlar